Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Kozmetiklerdeki Küçük Kareler

Satın aldığınız diş macunu, şampuan, krem vs gibi tüp içinde sunulan ürünlerin arka yüzlerinde yer alan koyu renkli küçük karecikler mutlaka hepinizin dikkatinizi çekmiştir.

- Bu karecikleriden koyu renkli olanlar, özellikle siyah karecikler tüp içeriğinin tamamen kimyasallardan oluştuğunu gösterir.

- Kırmızı renkli olanlar ürünün %70'in üzerinde kimyasal içerdiğini gösterir.

- Yeşil renkli karecikler ise ürünün %100 doğal etken maddeler içerdiğini gösterir.

Yeni bir kozmetik ürün alırken sadece bu kareciklere bakarak ürünün ne oranda kimyasal içerdiğini anlayabilirsiniz.

Kozmetiklerdeki Son Kullanma Tarihi

Kozmetiklerde son kullanma tarihi en az gıda maddelerindeki kadar önemli.

Hemen hemen bütün kozmetik ürünlerinin üzerinde bulunan bu işaretin ne olduğunu bir süre boyunca merak ettim. Kime sorsam bilmiyorum diyor ve çeşitli yorumlar getiriyordu. Sonradan öğrendim ki bu işaret kozmetik ürününün açıldıktan sonraki kullanım süresini belirtiyormuş. m ifadesi kaç ay kullanılabileceğini gösteriyor. Bu sürenin sonrasında, kutu üzerinde yazan kapalıykenki son kullanma tarihi daha uzun süre olsa bile, ürünün kanserojen olma riski artıyormuş. Bu yüzden kozmetiklerimizde bu işarete dikkat etmeliyiz. Özellikle de cilt tarafından doğrudan emilen krem tarzı ürünlerde.

Devamını oku: Kozmetiklerdeki Son Kullanma Tarihi

Yüzü Fazla Yıkamak Zararlı

Yapılan Bir araştırmaya göre yüzü sürekli yıkamak Cildi kurutuyormuş. Biz yıkadıkça daha temiz oluyor diye düşünsek de her şeyin fazlası zararmış.

Dünyaca ünlü ABD’li cilt uzmanı Jeannette Graf, yüzü fazla yıkamanın tenin doğal yağlarına zarar verip kurumasına neden olduğunu açıkladı.

Fazla yıkanan kuru yüzün tahriş olduğunu belirten Graf, yağlı ciltlerin de aşırı yıkama sonucunda daha çok yağlandığını ifade etti.

Devamını oku: Yüzü Fazla Yıkamak Zararlı

Kahvaltılık Tahıl Gevrekleri Şişmanlatıyor

İngiltere Tüketici Birliği, kahvaltıda tüketilen tahıl gevreklerinin büyük bölümünün ”şişmanlattığını” öne sürdü

Birlikten yapılan açıklamada, 100 ürünün incelendiği, büyük bölümünün çok yüksek miktarda şeker, tuz ve yağ içerdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Bir tahıl gevreğinin 40 gramında 1 gram tuz belirlendiği, bu miktarın, 25 gramlık tuzlu fıstıktaki tuz miktarından 4 kat fazla olduğu kaydedildi.

Devamını oku: Kahvaltılık Tahıl Gevrekleri Şişmanlatıyor

Yüksek Kalorili Besinler

Tereyağı: 100 gramın kalori değeri 750

Margarin: 100 gramın kalori değeri 740

Susam: 100 gramın kalori değeri 590

Bisküvi : 100 gramın kalori değeri 460

Devamını oku: Yüksek Kalorili Besinler

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

 

1. Adetinizin gecikmesi

Bu belirti muhtemelen en kesin olan belirtidir. Bazı anne adayları adet dönemlerinde oldukça açık renkte bir kanama yaşayabilirler, bu normal adet süreci gibi değildir ve muhtemel gebeliğin bir habercisi olabilir.

2. Kendini hamile hissetmek

Bu erken belirti belki de şu an bu yazıyı okuyor olmanızın da bir nedeni olabilir. Birçok anne adayı hamile olup olmadığına dair bir önseziye sahip olur ve önsezinin sıklıkla doğru çıktığı kanıtlanmıştır.

Birden bire kendinizi farklı hissetmeye başlamış olabilirsiniz, mesela kendinizi daha yorgun hissediyor olabilir ya da zaman zaman iç bulantıları, hafif baş dönmeleri ya da stres, aşırı duygu değişimleri yaşıyor olabilirsiniz. Bunların yanı sıra kabızlık şikayetiniz olabilir ya da tuvalete eskisine göre daha sık çıkıyor olabilirsiniz. Bunlar da muhtemel bir gebeliğin habercisi olabilirler.

Devamını oku: Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Menopozdaki Kadınların Yaşadıkları

 

Menopozdaki kadınlarda neler yaşanır; menopozun olma yaşı genellikle kadınlarda sosyal değişiklikler olduğu zamanla aynıdır. Menopoza giren kadın yıllardır alışık olduğu bir bedensel hareketi kaybetmenin üzüntüsünü yaşar. Bu tamamıyla normaldir. Her ay regl olan bir kadın birden bunun ortadan kalktığını görünce çok yakın bir arkadaşını kaybetmiş gibi olur. Nadiren de olsa bazı kadınlar bu duruma sevinir. Menopoza giren kadın kendini yaşlanmaya başlamış hisseder. Bu mantıklı bir düşünce değildir. Geçen sene adet olan bir kişinin bir yıl sonra adetten kesilmeyle bir yılda yaşlanması normal bir düşünce değildir. Zamansal yaşlanma önemli değildir, önemli olan sağlıklı yaşamaktır.

Devamını oku: Menopozdaki Kadınların Yaşadıkları

Regl Sancısına İyi Gelecek Yöntemler

Regl ağrıları kadınların ayda bir yaşadığı sorunlardan biridir. Her kadın aynı oranda ağrı yaşamadığı gibi kimileri bu periyodik dönemi hiç acı çekmeden yaşamaktadır. O ayda yedikleriniz ve içtiklerinize bağlı olarak ya da hava değişimlerine göre de değişebilmektedir.

Kadınların en büyük sorunlarından biri olan regl sancılarını yenmek için ne yapmalı?

Kadınların her ay düzenli olarak regl sancılarıyla baş etmek zorunda olmaları yalnızca fiziksel olarak değil ruhsal olarak da sorunları beraberinde getiriyor. Çoğu zaman ağrılarla baş etmek zorunda olmak sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkiliyor. Peki, regl sancıları ile yaşamaya mahkum musunuz? Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. İsmail Çepni’nin verdiği bilgiler şöyle:

Devamını oku: Regl Sancısına İyi Gelecek Yöntemler

Anne Sütü Çocukların Zekasını Etkiliyo

Anne sütünün bebekler için sağlıklı beslenmenin en temel taşlarından biri olduğu belirtilerek, her bebeğin doğumundan 6 aya kadar anne sütü ile beslenmesi gerektiği bildirildi. Eğer bir engel yoksa çocuklar anne sütünden mahrum edilmemeli.

Nevşehir Sağlık Müdürü Dr. Serkan İnceçayır yaptığı açıklamada,tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni doğan bebeklerde ana besin kaynağı niteliğindeki anne sütünün önemi, desteklenmesi ve özendirilmesine yönelik yoğunlaştırılmış eğitim çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

Devamını oku: Anne Sütü Çocukların Zekasını Etkiliyo

Erkekleri Etkileyen Güzellik Alışkanlıkları

Makyajdan hoşlanıyorlar mı?

Doğal halinizin daha güzel olduğunu.%55 Çok fazla makyaj yapmanızdan hoşlanmıyorlar. Antropolog doktor Helen Fisher, tüm cildinizi makyajla kaplamanın, erkekleri etkileyen o natürel renklerinizi kapattığını belirtiyor. Cildinize hiçbir şey uygulamadan çıkmanızı önermiyoruz, ancak erkeklere doğal gelen bir görünüm yaratmalısınız. Işıltılı bir fondöten, pembemsi bir allık ve doğal renklerde bir dudak parlatıcısı cilt renginizi vurgulamanız için yeterli olacaktır.

Devamını oku: Erkekleri Etkileyen Güzellik Alışkanlıkları