C Vitamini

Gereksinimler 
C vitamini için önerilen günlük alım değeri 60 mg' dır, fakat kişiden kişiye değişir. Yanıklar, enfeksiyonlar gibi fiziki stresler, ağır metal zehirlenmeleri, sigara içilmesi, bazı ilaçların (aspirin, barbituratlar gibi) uzun süreli kullanılması, vücudun C vitaminine olan ihtiyacını arttırır. Sigara içenler günlük yaklaşık 100 mg C vitaminine ihtiyaç duyarlar.

En iyi kaynaklar 
Turunçgiller C vitamininin iyi kaynağıdırlar. Brokoli, yeşillikler, lahana ve çilek yüksek miktarda C vitamini içerir. Tam tersine sütte ve ette çok düşük miktarda C vitamini vardır.

 

Fonksiyonları 
C vitaminin birçok fonksiyonu vardır. Belirli enzimlere, fonksiyonlarını gerçekleştirmede yardımcı olurlar. Ayrıca antioksidan olarak görev yaparlar. Üreticiler, bazı ingredientleri korumak için bazı gıdalara C vitamini ekleyebilirler.C vitamini ayrıca kollagen ile yapısal proteinlerin oluşumu için önemlidir. Kollagen, kemik ve diş oluşumu için gerekllidir ve ayrıca doku oluşumunda lazımdır. C vitamini ayrıca vücudun demiri absorblamasına ve enfeksiyonlara direnç göstermesine yardımcıdır.

Eksiklik belirtileri 
C vitamini eksikliğinin ilk belirtileri, diş çevresinde kanama ve deri altındaki kapilerlerin hemorojik hasarlar oluşturarak kırılmasıdır. C vitamininin asıl yokluğu sinir ve kas sisteminde görülür. Ağrı depresyon gibi belirtilere yol açarlar. Ileri semptomları bayılmaya yol açar. C vitamininin fazla miktarı alınırsa vücut ihtiyaçtan fazla vitamini atar.

Toksisite 
C vitamini toksisitesi kusma, karın krampları uyku bozukluklarıdır. Böbrek taşına da yol açabilir.