Hata
 • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Doğru Besleniyor Musunuz?

Doğru beslenme sadece doğru gıda seçimleri yapabilmek demek değildir, aynı zamanda doğru yiyecekleri doğru saatlerde yemek demektir. Bu işi doğru yapmanıza yardımcı olması amacıyla sizin için bazı ipuçları hazırladık!

 

 1. Kalktığınızda doğru beslenin.

  Sabah yataktan kalkar kalkmaz hemen birşeyler yemek zorunda değilsiniz, ancak sabah kahvaltı yapmanız gerçekten önemlidir. Kahvaltılarını düzenli şekilde yapanlar kilolarını daha iyi kontrol edebilirlerken kahvaltılarını atlayanlar muhtemelen bunu öğle yemeğinde telâfi etmek isteyecek ve bu sefer de gereğinden fazla yiyeceklerdir. Sabahları çok yemeyi sevmiyorsanız bir kâse yulaf ezmesiyle bir parça Kişiselleştirilmiş Formül 3 Protein Tozunu karıştırıp üstüne biraz da taze meyve ve bir kaşık yumuşak süzme peynir ya da yoğurt katarak, ya da protein tozu, süt ve meyveyle bir protein shake’i hazırlayarak kahvaltı yapmayı deneyebilirsiniz.
 2. Yiyecek alışverişine çıkmadan önce doğru beslenin.

  Yiyecek alışverişine aç karnına çıkarsanız şekerci dükkanına girmiş çocuk gibi olabilirsiniz. Baktığınız herşey size güzel görünecektir. Kapıdan çıkmadan önce bir protein çubuğu, bir parça meyve ya da bir avuç kuru yemiş atıştırırsanız alışverişte daha az zorlanırsınız. Ve daima bir liste yapın ve o listeye sadık kalmaya çalışın.
 3. Yağlara gelince doğru yiyin.

  Diyetimizde az miktarda yağa ihtiyaç duyarız ancak çoğumuz bundan çok fazlasını yeriz. Balıkta, kuru yemişlerde, zeytinde ve avakadodaki gibi bazı doğal yağlar diğerlerine nazaran daha sağlıklıdır. Sağlıklı yağlar yemeklere lezzet kattığından salatanıza bir miktar avakado ya da kuru yemiş ekleyebilirsiniz ya da buharda pişmiş sebzelerinizin üzerine birazcık nefis zeytinyağı gezdirebilirsiniz.
 4. Spor yapmadan önce doğru yiyin.

  Spor yapmadan önde enerji almalısınız, özellikle de sabah ilk iş olarak hemen spora başlıyorsanız. Daha önce birşeyler yemek için fazla zamanınız yoksa Formül 1 shake’leri, çorba ya da yoğurt gibi sindirimi kolay gıdalar işinizi görecektir. Dışarı çıkmadan önce yediklerinizi sindirmek için birkaç saat gibi bir zamanınız varsa uzun süre size güç vermesi amacıyla tam tahıl ekmeği, esmer pirinç, makarna, meyve ve sebzeler gibi sağlıklı karbonhidratlarla zenginleştirilmiş düzgün bir öğün tercih edin.
 5. Hemen spor sonrasında doğru yiyin.

  İyi bir spor sonrasında bedeninizdeki yakıt azalmış olacağından sporu bitirdikten sonraki 30-45 dakika içinde birşeyler yemeye çalışın. Kaslarınız karbonhidrat stoklarını tazelemek için meyve, sebze ve tam tahıllı besinler gibi besinlere ihtiyaç duyduğu gibi onarım sürecine yardımcı olması için de bir ölçü protein takviyesine ihtiyaç duyacaktır.
 6. Dışarda yediğinizde doğru beslenin.

  Bugün o kadar çok öğünü dışarıda yemeğe alıştık ki dışarda yemek artık özel bir kutlama vesilesi olmaktan çıktı. Dışarıda yediğinizde abartmamaya çalışın. Kalorileri kısmaya çalışıyorsanız başlangıç tabağını bir arkadaşınızla paylaşmayı deneyin ve ilâve bir salata sipariş edin. Ya da nişastalı mezelerden kaçının ve onun yerine sebzeleri iki katına çıkarın. Sosları ya da garnitürleri ayrı getirmelerini isteyin ki ne kadar yediğinizi siz kontrol edin.
 7. Geceleri doğru yiyin.

  Çoğu kişi gündüzü hafif birşeyler atıştırarak ya da bir öğünü feda ederek geçirir ve sonra da akşam yemeğinden yatıncaya kadar korkunç bir kalori açlığını giderme yarışına girer. Ancak yediklerinizin çoğunu akşam aldığınızda beyniniz ve kaslarınız günlük fiziksel ve zihinsel faaliyetiniz için gerekli olan yakıtı alamamış olur. Bunun yerine kalorileri yemek ve atıştırma saatlerinize oldukça eşit şekilde paylaştırın. Akşam yemeği sonrasındaki atıştırma alışkanlıklarınız kilolarınızı artırıyorsa, akşam yemeğinin hemen ardından dişlerinizi fırçalamayı deneyin, o gün için yemek faslını kapadığınıza dair en iyi işaret bu olacaktır.