Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Yeterli Miktarda D Vitamini Alıyor Musunuz?

D vitamininin bir diğer adı da 'güneş ışığı vitaminidir'. Peki havalar güneşli değilse veya güneş ışığından kaçınıyorsanız, yeterli miktarda D vitamini nasıl alırsınız?

Normal düzeyde dengeli bir beslenme düzeninde D vitamini çok az olduğundan, cildin D vitamini üretebilmesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır. Bu da belirli gruplarda (Örneğin yaşlı insanlarda, gün ışığına çok az maruz kalanlarda, cilt tonu daha koyu olanlarda ve kültürel ya da dinsel nedenlerden ötürü örtünen kişilerde) D vitamini eksikliğiyle ilgili bir soruna neden olmaktadır.

 

Peki yeterli miktarda D vitamini aldığınızdan nasıl emin olursunuz? Yeterli dozda D vitamini alabilmek için kendinizi güneşin altında kızartmanıza ve cilt kanseri riskine girmenize gerek yok.

İhtiyacınız olan miktar cildinizin rengine bağlıdır. Açık tenli iseniz, yaz güneşine yaklaşık 5 dakikalığına maruz kalmanız yeterli olabilir. Ancak renginiz daha koyu ise, her gün 20 dakika kadar güneş altında kalmanız gerekebilir.

Kış mevsiminde ise, D vitamini üretmek için daha fazla güneş altında kalınmalıdır. Çünkü UV ışını düzeyi önemli ölçüde düşüktür. Ancak yaz aylarında gün ışığından yeterli düzeyde faydalanarak, kış mevsimi için de D vitamini stoklayabilirsiniz.

Ayrıca hava bulutlu olsa dahi, hala UV ışınına maruz kaldığınızı unutmayınız. Bu nedenle güneşi görmüyor olmanız, D vitamini almadığınız anlamına gelmiyor!

Çok az gıdada D vitamini bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yağlı balık, yumurta ve bazı takviye edilmiş süt ve margarinlerdir. D vitamini eksikliği gibi bir sorununuz olmadığını düşünüyor olsanız bile, beslenme düzeninize bu sağlıklı gıdaları da eklemek iyi bir fikirdir.

50 yaşın üzerindekiler ise, gençlere kıyasla neredeyse iki kat daha fazla D vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, gereken miktarda D vitamini aldığınızdan emin olunuz. Her gün yaklaşık 15 dakika kadar güneş ışığına çıkmaya çalışıp yukarıda belirtilen sağlıklı gıdalardan tüketiniz.