Sağlıklı Kahvaltı Gerçekten Fark Yaratır Mı?

"Kral gibi kahvaltı yapın, prens gibi öğle yemeği yiyin, fakir gibi akşam yemeği yiyin." Bu deyişi biliyor musunuz? Evet. Bu deyişe göre yaşıyor musunuz? Muhtemelen hayır.

Çocukken annenizin söylediği şu sözü hatırlıyor musunuz? 'Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür.' Bu yaşlı kadınların uydurduğu bir söz değildir. Sağlıklı bir kahvaltı yapmak, gerçekten sağlıklı yaşama giden yolda hayati bir rol oynar.

Kahvaltıda doğru gıdaları tüketirseniz, metabolizmanızın güne hızlı bir başlangıç yapmasını sağlarsınız. Böylece sabahları çalışmaya devam edebilmek için sürekli bir enerji akışınız olacağı gibi iyi bir kahvaltı, tokluk hissinizi kontrol etmenize de yardımcı olabilir. Bir de kilo kontrolünüz için çalışıyorsanız, harika bir haber değil mi?

 

Kahvaltı ve metabolizma

Metabolizma, vücutta enerjiyi üretip kullanan fiziksel ve kimyasal bir süreçtir. Yediğimiz gıdaların parçalara ayrılıp enerjiye dönüştürülmesi, metabolizmanın bir fonksiyonudur. Siz uyurken, vücuda giren bir gıda da olmayacağından metabolizmanız yavaşlar ve vücut sadece temel fonksiyonları için enerjiye ihtiyaç duyar. Gördüğünüz gibi, kahvaltı yapmazsanız, metabolizmanız yavaş bir hızda çalışır. Vücudunuz günlük ihtiyaç duyduğu hızlı başlangıca ulaşamayacağı gibi, ihtiyacı olan enerjiye de sahip olamaz.

Kahvaltı ve enerji seviyeleri

Güne vücudunuzu doğru gıdalarla beslemeden başlamaya kalkarsanız, muhtemelen öğleden önce vücudunuz çökecektir. Ayrıca düşen enerji seviyelerinizi tekrar doldurmak için hızla atıştırabileceğiniz birşeyler tüketmek isteyeceksiniz. Bu sağlıksız atıştırmalar ise, şeker ve yağ açısından zengin ama protein açısından fakirdir. Kan şekeri düzeyinizin bir anda fırlamasına ve ardından da önemli ölçüde düşmesine neden olurlar. Bu nedenle de en fazla bir saat kadar tok kalırsınız. Ancak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı yaparak, özellikle de iyi protein ve kompleks karbonhidrat ihtiyacınızı sağlayacak bir kahvaltı yaparak, sabit bir enerji akışı elde edebilirsiniz.

Kilo kontrolü için kahvaltı

Kahvaltı yapmadığınızda daha hızlı kilo kontrolü sağlayacağınızı mı düşünüyorsunuz? O zaman bir kez daha düşünün. Kahvaltı yapmamanız kilo kontrolü çabalarınızı yavaşlatır. Çünkü kilo kontrolünün ardındaki itici güç olan metabolizmanız yavaşlar. Bu yüzden kompleks karbonhidratlar ve protein gibi temel makrobesinler açısından dengeli olan sağlıklı bir kahvaltı yaptığınızdan emin olunuz. Kahvaltıya yeterli miktarda protein ilave etmek daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Böylece öğleden önce sağlıksız atıştırmalar yeme isteği duymayacağınızdan oldukça önemlidir.

Sağlıklı kahvaltı konusunda fikirlere mi ihtiyacınız var?

İçinde fıstık olan tam tahıllı müsli, taze meyve ve az yağlı yoğurt gibi gıdalar, yumurta ve dilimlenmiş domatesli tam tahıllı ekmekten yapılmış bir tost veya yağsız süt, fıstık, çekirdek ve meyveli yulaf tüketiniz. Şeker, yağ ve tuz miktarı yüksek olan kahvaltı gevreklerine dikkat ediniz.