Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Savunmaya Geçin

Hava soğudukça öksürük ve soğuk algınlığına yakalanma riskiniz artar. Bu nedenle, bağışıklık sisteminizi sağlam tutmak için beslenme açısından neler yapabileceğinize bakmanızda fayda vardır.

Genel algının aksine, soğuk algınlığına soğuk havada kaldığınız için yakalanmazsınız. Hava serinlemeye başladığında bizler de iç mekanlarda daha fazla vakit geçirmeye başlarız. Böylece daha fazla kişiyle aynı mekanı paylaştığımızdan, içeride dolaşan havayı da diğer kişilerle paylaşmak zorunda kalırız. Bu durum da bizi hasta eden mikroplara daha fazla maruz kalmamıza neden olur.

 

Vücudunuz bağışıklık sisteminiz aracılığıyla bir savunma sistemine sahiptir. Bu sistem, virüsten bakteri ve parazite kadar yabancı olarak tanımlanan her şeye karşı vücudunuzu koruyan, yabancı maddeleri bulan ve yok eden kişisel bir ‘asker’ ordusu olarak düşünülebilir. Savunma sisteminizi güçlü tutmak için vücudunuzun iyi bir beslenme düzenine ve sağlıklı bir yaşam tarzına ihtiyacı vardır.

Meyve ve sebzeler bol miktarda bitkisel gıda içerdiğinden son derece önemlidirler. Bitkisel gıdalar, tüm bitkisel yiyeceklerde doğal olarak bulunan doğal antioksidan görevi görerek sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Antioksidanlara ihtiyaç duyma nedeniniz vücudunuzda oksidasyona yol açan işlemlerin dengelenmesidir. Oksidatif işlemler metabolizmanın normal bir işlevidir. Ancak oksidasyon, kontrol altında tutulmadığı takdirde hücrelerde yayılabilir ve bu da vücudunuzun hastalıklarla mücadele etme becerisini riske atar. Dolayısıyla, bu oksidasyon stresini azaltmak ve bağışıklık işlevini desteklemek için vücudunuz meyve ve sebzelerden sürekli olarak antioksidan alma ihtiyacı duyar.

Bağışıklık sisteminizin aynı zamanda beyaz kan hücrelerinden oluşan ‘özel kuvvetleri’ de vardır. Bu hücreler antikor adı verilen özel proteinler üretir. Bunlar ise virüs ve bakterileri bulup yok eden proteinlerdir. Antikorlar protein olduğundan, vücudunuzun antikor üretmek için ihtiyaç duyduğu miktarda proteini beslenme düzeninize dahil etmeniz gerekir. Balık, kümes hayvanları, yağsız etler ve yağ oranı düşük süt ürünleri gibi sağlıklı protein içeren yiyecekler, vücudunuzun bu özel proteinleri üretmesi için gerekeni vermektedirler.

Sindirim sisteminizin sağlığını korumak da bağışıklık işlevini desteklemek açısından önemlidir. Sindirim kanalınız, sağlığınıza faydalı sayısız işlevi olan trilyonlarca bakteriye ev sahipliği yapar. Bazı bakteriler yiyeceklerdeki lifi sindirmenize yardımcı olurken diğerleri de bağırsak gazını tüketir. Aynı zamanda K ve B12 gibi vitaminleri üretenleri de bulunmaktadır. Bu “iyi” bakteriler sisteminizde bol miktarda bulunduğu sürece sindirim kanalınıza girebilecek potansiyel olarak zararlı bakterilere de ‘izin vermezler’. Bu dost bakterilerin bulunduğu en iyi kaynaklardan bazıları yoğurt gibi süt ürünlerinden alınabilir.

Doğru şekilde beslenmenin sağlık açısından faydası gerçekten büyüktür. Vücudunuzun yabancı işgalcilerle mücadelesine yardımcı olmak için de sisteminizdeki ‘ordunuz’ doğru beslenmeye ihtiyaç duyar.

O zaman, haydi birlikleri toplayın!