Hata
 • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Egzersiz Motivasyonunu Korumanın 7 Yolu

Egzersizin faydaları belki size bin kere anlatılmıştır ve ne yapmanız gerektiğini de çok iyi biliyorsunuzdur. Ama mazeret bulmak da her zaman kolaydır. 'Koltukta çok rahatım', 'En sevdiğim dizim başlıyor' veya 'Dışarısı çok soğuk görünüyor' gibi...

Tüm bunları daha önce de duyduk. Peki siz yerinizden kalkıp düzenli olarak egzersiz yapmak için gereken motivasyonunuzu nasıl koruyorsunuz?

 

 1. Planlayın.

  Yoğun bir hayata sahip olduğunuzda, her gün egzersiz yapacak vakit bulmak zor olabilir. Bunun için egzersizi bir önceliğiniz olarak görün ve günlük rutininizin bir parçası haline getirin. Egzersiz, sizin için isteğe bağlı bir seçenek olmasın. Böylece egzersiz yapmayı sevdiğinizde planlamanız da daha kolay olur. Mesela, sabahları yataktan çıkmaktan çoğunlukla üşeniyorsanız, egzersizinizi sabah yapmayın. Bunun yerine öğle arasını veya işten sonrasını deneyin.
 2. Kıyafetlerinizi giyinin.

  İlk adım (ve genelde de en zoru), ayakkabılarınızı ve egzersiz kıyafetlerinizi giymektir. Kıyafetlerinizi giydikten sonraysa, dışarı çıkmak daha kolaydır. Daha da iyisi, kendiniz için yeni eşofmanlar alın. Yeni bir çift koşu ayakkabısının veya eşofmanın sizi ne kadar motive edeceğini görünce şaşıracaksınız. üstelik, bu yeni eşofmanlarla güzel görünecek ve kendinizi de iyi hissedeceksiniz!
 3. Değişiklik gereklidir.

  Koşu rotanızı değiştirin. Bazen bisiklete binin veya kapalı havuz yerine açık havuzda yüzün. Antrenmanınızın bölümlerini değiştirerek, ilgi çekici kılmaya devam edin, böylece sıkılmazsınız. Spor salonu steril bir ortam olabilir. Sürekli salona gidiyorsanız, arada sırada açık havada da egzersiz yapın.
 4. Sosyalleşin.

  Arkadaşlarınızla egzersiz yapın, eğlenin ve birbirinizi motive edin. Arkadaşlarınız sizi destekleyebilir, pozitif bir geribildirimde bulunabilir ve egzersizi eğlenceli kılabilir! Alternatif olarak da grup fitness derslerini deneyin veya çevrenizdeki bir takıma katılın. Rekabeti seviyorsanız, takım sporları da harikadır. Çünkü sizden daha iyi biriyle egzersiz yaptığınızda kendinizi her zaman daha fazla zorlarsınız.
 5. Dikkat dağıtma sanatı.

  Müzik ile veya arkadaşlarla sohbet ederek egzersiz yaparken dikkatiniz dağılır. Bir anda kendinizi çok fazla ya da çok az egzersiz yapmış bulabilirsiniz. Evdeyseniz, TV seyrederken veya reklam aralarında egzersiz yapmayı deneyin.
 6. Gerçekçi hedeflere sahip olma.

  Belki maraton koşmayı planlamıyorsunuz ama yine de bir hedefinizin olması ve egzersiz yaparken motivasyonunuzu korumak için bu hedefiniz doğrultusunda egzersiz yapmak önemlidir. Ama gerçekçi olun! Asla erişemeyeceğiniz ve seviyenizin çok üzerinde hedefler koymayın. Hedeflerinizi bir kenara yazın ve fitness çalışmalarınız ilerledikçe düzenli olarak bu hedeflerinizi gözden geçirin. Uygun fitness çalışmalarını uygulamak için doktorunuza veya fitness eğiticinize danışınız.
 7.   Kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

  İster fazladan bir mil koşmuş olun, ister birkaç kilo daha aşağı kilo kontrolü sağlamış olun, kişisel hedeflerinize eriştiğinizde performansınızdan memnun olup kendinizi ödüllendirin. Kendinize bir gün izin verebilir veya yeni bir pantalon alabilirsiniz. Kendinizle gurur duyun.

Egzersizden hemen sonra hissettiğiniz o duyguları hep hatırlayın. Vücudunuzda dolaşan endorfinler ile, kendinizi sağlıklı hissediyorsunuz ve mutlusunuz. Eğer bir egzersizi atlamayı düşünüyorsanız, bu duyguları hatırlayın ve egzersize öyle başlayın!