Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

İlkokulda Yanlış Öğrendiğimiz 10 Şey

1-Einstein okulda kötü notlar almıştır 

Kimbilir kaç nesil çocuk Nobel ödüllü fizikçinin de okulda başarısız olduğunu düşünerek avunmuş fakat fena halde yanılmıştır. Einstein aslında başarılı bir öğrenciydi, özellikle de bilim ve matematik derslerinde. 

2-Fare peyniri sever 

Fareler aslında fıstık ezmesi ve kahvaltılık gevrekler gibi şekerli yiyeceklerden hoşlanır. Yani bir bar Snickersı daima bir büyük parça peynire tercih ederler. 

 

3-Napolyon kısaydı 

O aslında 18 ve 19. yy.larda ortalama sayılabilecek 1.70 cm boyundaydı. 

4-Thomas Edison ampulü icat etti 

Tüm zamanların en ünlü mucitlerinden biri olan Edison birçok şey icat etti ama aslında ampul onlardan biri değildi. Onun yaptığı tek şey İngiliz joseph Swan ilk olarak ortaya attığı ampul fikrini geliştirmekti ve Edison’un tasarımı diğerlerine göre daha fazla tutuldu. 

5-Lemmingler intihar etmek için topluca kayalıklardan aşağı atlarlar 

Kuzey Amerika ve Avrasya’nın dağları ile kutba yakın bölgelerinde yaşayan, fareye benzer küçük kemirici memeliler olan lemminglerin yemek bulmada sıkıntı çektiği için yüksek bir yerden suya atladıkları söylenir ancak bu toplu intihar değildir. 

6-Su farklı yarım kürelerde farklı yönde akar 

 7-İnsan maymundan gelmiştir 

Darwin aslında bunu demek istememiş fakat yanlış yorumlanmıştır. Onun söylediği şey, insanoğlu,maymun ve şempanzeler uzun uzun bir zaman öncesinde ortak bit ata sahip olduğudur. 

8-Vikinglerin boynuzları vardır 

Viktorya çağında viking mezarlarını kazanlar, aslında boynuzlu miğferleriyle gömülen Vikinglerin boynuzlu olduklarını düşünmüşlerdir. 

9-Colomb da dünyanın düz olduğuna inanmıştır 

Ünlü kaşif Christoph Colomb dünyanın ne kadar büyük olduğunu bilmiyor olabilirdi ama dünyanın ucundan düşme gibi bir endişesi de yoktu. 

10-Dilin farklı bölümleri farklı tadları tespit eder 

Dil üzerinde farklı tat tomurcukları vardır ve bazıları diğerlerinden daha duyarlıdır. Fakat kesin bölümlerle birbirinden ayrı değillerdir.