Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Wellness Sektörü

Paul Z. Pilzer’in "Bir Sonraki Trilyon" adlı kitabından özet)"Amerikan halkının % 64’ü ve Avrupalıların yaklaşık % 50’si aşırı kilolu ve sağlıksızdır. Çoğu umutsuz görünür ve yardım almak için nereye başvuracaklarını bilmezler.

Obesite 70’li yıllarda neredeyse iki katına çıkarken, bu rakamlar 1994-1996 yılları arasındaki döneme kıyasla % 10 artış göstermiştir. Bir an için durun ve insanlık namına, bu rakamları bir düşünün – 77 milyon Amerikalı şu anda klinik derecede obez, 184 milyon kişi ise aşırı kilolu ve sağlıksız – çünkü en değerli varlıkları olan sağlıklarını korumak için kaynakları, bilgileri ve motivasyonları eksik. Bir kişi şişman ise iş bulması, ilişki kurması ya da basit bir hayatın en küçük gerekliliklerini yerine getirmek için gerekli enerjiyi bulmaları çok zor. Aynı husus Avrupa, Japonya ve sanayisi gelişmiş diğer ülkeler için de söylenebilir.

2010 yılında, şu anda adı konulmamış, ancak sözlüklerde “ÖZELLİKLE AKTİF OLARAK ERİŞİLMESİ GEREKEN BİR AMAÇ OLARAK SAĞLIK AÇISINDAN İYİ OLMA ÖZELLİĞİ VEYA DURUMU” olarak tanımlanan “iyi yaşam” (wellness) işi için ABD ekonomisinden ek olarak 1 trilyon ABD Doları daha harcanacaktır." .

İyi yaşam (wellness) endüstrisi proaktiftir – insanlar gönüllü olarak müşteri haline gelmektedir; kimileri daha sağlıklı hissetmek, kimileri daha iyi görünmek, yaşlanma etkilerini yavaşlatmak ya da hastalıkları daha kaynağından çözmek için. Sadece gelecek on yılda Amerikan nüfusu, bugün 200 Milyar USD civarındaki iyi yaşam (wellness) bazlı hizmetler için harcadıklarını 1 trilyon USD veya daha fazlasına çıkartacaklardır. Gelecek on yıl içerisinde laboratuarlarda yüzlerce, hatta binlerce iyi yaşam (wellness) ürünleri ve hizmetleri geliştirilecektir. İyi yaşam (wellness) ürünleri ve hizmetleri belki de zevkine varmak için zaman harcamayı gerektirmeyen tek tüketici sektörüdür. İnsanın kendini daha güçlü hissetmesini, daha genç görünmesini veya daha sağlıklı hissetmesini sağlamak için harcanan paralar, günün her anında tadı çıkartılan bir zevk haline gelmektedir – işte, evde ve aradaki her anda. İyi yaşam (wellness) endüstrisinin bugün en hızlı büyüyen sektörlerinden biri vitamin ve besleyici ek maddeler işidir. Bugün, Amerikalıların neredeyse % 50’si besleyici ek maddeler almakta olup, bu ürünlerin endüstriyel satışları 70 milyar USD’yi aşmaktadır. Ancak, vitamin ve mineral endüstrisi sadece mümkün olanların yüzeyine erişmiştir. Çünkü, vitaminlerin, minerallerin ve diğer takviyelerin nasıl işlediğini açıklayan biyokimyayı yeni anlamaya başlıyoruz. Memnun kalan her iyi yaşam (wellness) müşterisi, ömür boyu sürecek ve yaşamlarının her anında yaşamlarını her açıdan geliştirme potansiyeline sahip ürün ve hizmet tüketimine daha yeni başlamaktadır.