Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Yılbaşı ve Kırmızı Külot

Şans Bahane Satış Şahane... 

- 1956'da iflasın eşiğindeki Amerikalı iç çamaşırı satıcısı Henry George'un deposu üç yıldır satamadığı kırmızı külotlarla doluydu. Çünkü takım olarak sutyen-külot alırken kırmızı rengi tercih eden kadınlar  tek külot alırken siyah veya beyazı tercih ediyordu. George çalışanlarıyla bir toplantı yaptı ve yılbaşından bir hafta önce yakın çevrelerindeki bütün kadınlara kırmızı külot armağan ederek bunun onlara şans getireceğini söylemelerini istedi.

 - Kırmızı külodun şans getireceği kulaktan kulağa öyle bir yayıldı ki  31 Aralık günü Henry George'un deposundaki stoklar tükenirken  yeni bir gelenek de doğmuş oldu.

- Geçen yıl Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre kadınların yüzde 89'u  şans getireceği inancıyla yılbaşı gecesi kırmızı külot giyiyor.

- Aralık 2005'te Türkiye'de ortalama 1 5 milyon markalı kırmızı külot satıldığı tahmin ediliyor. Kırmızının şans getireceğine duyulan inanç  yılbaşı üzeri sadece külotlarınkini değil diğer iç çamaşırlarının satışlarını da arttırıyor.

- Külot kelimesi Fransızca "culotte"dan; "culette" ise "popo" anlamındaki Fransızca "cul" ve Latince "culus" köklerinden geliyor. Halk arasında yaygın olan "don"un kökeni ise  Orhon Türkleri'nin kullandığı "ton" sözcüğü.

- Avrupa'da külot giyme alışkanlığı 19. yüzyılın başlarından itibaren yerleşti. Bu tarihe kadar Avrupa'da iç çamaşırı giymek  ayıp karşılanıyordu.