Regl Dönemini Anne Baba İle Konuşmak

Özel günlerin çok mu ağır geçiyor? Hatta bazen 4 hafta bile sürüyor mu? Doğal olarak sen de her adet dönemini endişe ile bekliyorsun. Üstüne üstlük bu konuyla ilgili doktora gitmen gerektiğinde babana da anlatıp izin alman ya da doktor randevusu almasını istemen gerekiyor. Babanla kızsal sorunları paylaşmak mı? Tam bir kabus.. 

Regl konusunda konuşabileceğin en doğru kişi olmasa da babanın sıkıntılarından bir şekilde haberdar olması önemli.

*Doktor randevuları konusunda babanın bilgisi olmalı. Eğer normalden farklı durumlar yaşıyorsan (düzensiz adet, aşırı ağrı ve şiddetli kramplar gibi) konuyu babanla paylaşmalısın. Çok detayına inmek zorunda değilsin. Zaten muhtemelen baban da bu konuda çok rahat hissetmeyecek kendini. Ama şikayetlerini bilirse seni doktora götürebilir, yardımcı olacağını düşündüğü başka kişilere yönlendirebilir. Hatta kim bilir belki çok işe yarayacak tavsiyeler bile verebilir.   

Genç kız olmak, büyümek ve vücudunun gelişimini yaşamak zor iş. Ama kesinlikle utanılacak bir konu değil. Soruların olduğunda karşındaki baban dahi olsa sormaya çekinme. İnan, sorularına cevaplar buldukça rahatlayacaksın.