Kozmetikte Merdiven Altına Dikkat

Kozmetik sektöründe halkın beğenisine sunulan ürünlerin kalite ve güvenilirliğin son derece önemli olduğunu vurgulayan Gül Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik,

”Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Denetim Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından 2012 yılının ilk 6 ayında yapılan piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri 30 Temmuz 2012 tarihinde yayınlandı. Buna göre teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz 15 marka kozmetikürünü tespit edildi. Bunlarla ilgili idari yaptırım kararı alındı ve bakanlık sitesinde yayınlandı” dedi.

 

Tüketicilerden konuyla ilgili çok sayıda bilgilendirme talebi geldiğini vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

”Sürekli merdiven altı, sağlıksız ve uygunsuz koşullarda yapılan üretimin Isparta’mıza ve gül orijinli kozmetik sektörüne zarar vereceğini konusunda uyarıda bulunuyoruz. Ancak buna rağmen uyarılar dikkate alınmadı ve sağlıksız üretime devam edildi. ‘Rosense’ olarak amacıürünlerden kaynaklanan olumsuzları, istenmeyen etkileri önlemek, insan ve çevre sağlığını en üst düzeyde korumak olan şirketimiz ürünlerinde bakanlıkça yapılan denetim sonrasında en ufak bir uygunsuluğa rastlanmamıştır.”