Kadınlara ve Erkeklere Göre İlişkiler

Hep aksinin doğru olduğunu zannederdik. Fakat ilişkide uzun dönemde mutluluğu yakalamak için erkekler sarılmaya, kadınlar sekse ihtiyaç duyuyor.

ABD’de son yapılan bir araştırmada çiftler arasında şaşkınlıkla karşılanacak sonuçlar elde edildi. Yaşları 40 ilâ 70 arasında değişen, 5 farklı ülkeden katılımcı 1.000 çifte son bir ay içerisinde eşleriyle kaç kez öpüştükleri, sarıldıkları ve seviştikleriyle ilgili sorular soruldu. Sonuçlar gerçekten hiç de alışık olmadığımız cinsten. İçten bir şekilde sarılmak ve öpüşmek, erkekler için çok daha fazla önemliyken en az 15 yıllık bir ilişki içinde olan kadınlar için ‘seks’ zamanla önemini tahmin ettiğimizden çok artırıyormuş meğer.

 

Çiftlere kendi ilişkileri ve cinsel yaşamlarındaki mutluluk seviyeleri hakkında da sorular yöneltildi. Eşleriyle sürekli bir sarılma ve öpüşme durumunda olan erkeklerin, kucaklamayı ve sokulmayı pek sevmeyen diğer erkeklere göre ortalama 3 kat daha mutlu oldukları belirtildi. Bu arada, kadınlar ise erkeklerin kendilerine gösterdiği sevgi, sarılma ve benzeri sevgi oyunlarının belli bir noktadan sonra kişisel mutluluklarına olan katkısının zannedildiğinden az olduğu konusunda hemfikir.

Kadınlar, ilişkilerinin ilk 15 yılı içinde seks konusunda erkeklerden daha az memnun olsa da 15 yılın ardından, ilerleyen yıllarda memnuniyet seviyeleri eskisine oranla giderek artıyor ve bu artış %20-%30 değerini bulabiliyor. Kadınların zaman içinde sekse bakış açılarının ve memnuniyet seviyelerinin artmasında, değişen hayat beklentileri ve çocukların büyümesi en önemli faktörler. Araştırmaya katılan ülkeler; ABD, Almanya, İspanya, Japonya ve Brezilya. Yani tek bir bölgeye bağlı olmadığı için sonuçlar ülkemiz insanları için de geçerli olabilir. Çiftler arasındaki ilişkilerle ilgili yapılan bu araştırmaların sonuçlarına aslında pek de şaşırmamamız gerekli. Bu son araştırma, ilişkilerle ilgili kolaylıkla kesin hükümler verdiğimizi ve biraz da türlü tabulara sahip olduğumuzu gözler önüne seriyor sanki.