Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Telefon Arkadaşı

Daha numarayı çevirirken, nasıl bilmiyorum ama, numaranın yanlış olduğunu biliyordum. Telefon iki kez çaldı, sonra birisi açtı. Ters bi erkek sesi, 
"Yanlış numara!" dedi ve telefonu yüzüme kapattı. Canım sıkkın, bir daha çevirdim. Aynı ses, 
"Size yanlış dedim!" dedi ve yine yüzüme kapattı. Yanlış numarayı çevirdiğimi nereden biliyordu? Bu olay olduğunda New York City Polis Departmanı'nda çalışıyordum. Bir polis her zaman meraklı -ve kaygılı- bir insan olmak konusunda eğitim görür. Ve aynı numarayı üçüncü kez çevirdim. 
"Yeter artık," dedi adam. "Yine sen misin?"
"Evet, benim," diye yanıtladım onu. "Daha ağzımı bile açmadan yanlış numarayı çevirdiğimi nereden biliyorsunuz?" 
"Bunu da sen bul!"

Devamını oku: Telefon Arkadaşı

Bir Evlilik Hikayesi

Moses Mendelssohn hiç yakışıklı bir adam değildi. Çok kısa boyunun olmasının yanı sıra, çok garip bir de kamburu vardı. Moses Mendelssohn, günün birinde Hamburg’da yaşayan bir işadamını ziyarete gitti. İşadamının, Frumtje adında çok güzel bir kızı vardı. Moses, bu güzel kıza umutsuz bir aşkla tutuldu.

Fakat güzel kız onun çirkin görüntüsünden ürkmüştü. O nedenle, değil onun sevgisine karşılık ver...mek, yüzüne bile bakmak istemiyordu. Ayrılma zamanı geldiğinde Moses, güzel kızın üst kattaki odasına çıktı ve tüm cesaretini toplayarak onunla son kez konuşma girişiminde bulundu. Kızın güzelliği öylesine olağanüstüydü ki, bir an için onun cennetten geldiğini bile düşündü. Fakat kızın, başını kaldırıp da yüzüne bakmamaktaki direnci, Moses’i çok üzdü.

Devamını oku: Bir Evlilik Hikayesi

8 Dakika

Hikayede anlatılan efsaneye göre bir kadın, bir gün kucağındaki çocuğu ile birlikte bir mağaranın önünden geçerken içeriden gelen bir ses duyar. Bu ses ona: “içeri gir ve ne istersen al, ama en önemli olanı sakın unutma.”

Ayrıca; sen çıktıktan sonra kapının bir daha asla açılmayacağını da dikkate almalısın. Ancak bu fırsatı kaçırma, ama yine de en önemli şeyi asla unutma” diyordu.

Devamını oku: 8 Dakika

Tanrı Böyle Olmasını İstedi

Asla! Annemi ve babamı aynı gün kaybedeceğimi asla düşünmemiştim. Annemin ve babamın araba kazasında öldüklerini bildiren bir telefon almıştım.

İkisi de aynı gün ölmek zorundalar mıydı? Neden ben? Neden onlar kadar iyi iki insan ölmek zorundaydı? Neden? Neden? Neden? Neden?

Şok içinde, beynimin içi sorularla dolu ve inançlarımı yitirmiş durumda Kentucky'ye kalkan bir sonraki uçağı yakalamıştım. Daha sonra da histerik vaziyette ağlayan ve bunun bize olmasını kabullenemeyen kız kardeşlerimle buluştum.

Devamını oku: Tanrı Böyle Olmasını İstedi

İkinci Şans

Tanrının gizemli şekillerde ortaya çıktığı söylenir.16yaşındaki James Hogan* Tanrının bir gün hayatına karışacağı konusunda hiçbir fikre sahip değildi. Okuldan birkaç hafta önce ayrılmış, pizza dağıtarak para kazanmaya başlamıştı. Öğretmenleri ve patronları tarafından düzenli ve çalışkan biri olarak tanımlanan James, üzerindeki delikanlılık baskısını kaldırabilecek gibi görünmüyordu. Annesinin dualarına rağmen, James'in hayatında olumlu bir gelişme görünmüyordu.

Küçük bir göle batmak üzere olan Cadillac'ı gördüğü güne kadar işinin farkında fırından yeni çıkmış sıcak pizzaları dağıtıyordu. Araba olanca hızıyla içindeki yaşlı adamla birlikte batıyordu. James hiç tereddüt etmeden dağıtım kamyonetini kenara çekti ve suya atladı. İçeride sıkışıp kalan adam ünlü Papaz Max Kelly'di. Bilinçsizdi. Arabanın arkasında ayakta duran James arka camlardan birinin açık olduğunu fark etmişti. Yaşlı adamı çıkardı ve sahile getirdi.

Devamını oku: İkinci Şans

Sessizliği Bozmak

"Baba, bunu nasıl yaptın? 20 yıldır bir tek damla bile içki almamayı nasıl başardın?" Bu oldukça özel soruyu babama sorabilmem tam yirmi yılımı almıştı. Babam içkiyi ilk bıraktığında, bütün aile tekrar içki içmeye başlayacak korkusuyla iğne üzerinde yaşamıştı. Birkaç yıl boyunca yine içkiye başlar diye korktuğumuzdan bu konuyu açmaktan uzak durmuştuk.

Babamın 18 yaşındayken sorulmamış soruma verdiği yanıttı bu:

Devamını oku: Sessizliği Bozmak

Bunu Aktarın

1965 yazında bütün aile Florida Plant City'de biraraya gelip bir aile toplantısı yapmıştık. Gece saatin 2'sinde büyükannem herkesi uyandırdı ve boş Coca Cola şişeleri, mantar ve boş kağıt bulmaları için seferber etti. "Tanrıdan bir mesaj aldım. Herkes bunu dinlemeli." Kağıda bir şeyler yazmaya başladı. O sırada çocuklar da yazdıklarını şişeye koyuyor ve şişenin ağzını mantarla kapatıyorlardı.

O sabah yaklaşık 200 şişe denize bırakıldı.

Devamını oku: Bunu Aktarın

Yanlış Numara Mı?

Annem yeni vefat etmişti. Son bir yıldır bir iyileşmiş, bir kötüye git­miş, sonunda hayata gözlerini yummuştu. Babam öldüğünden beri yaşadığı pek söylenemezdi. Ama geçen sene gerçekten kötü günler geçirmişti. George olmadan Marge'ın eğlenmesi olası değildi. Yaşayacak, kavga edecek, gülecek, sevecek biri yoktu. Şüphesiz biz vardık, ama bizi babamla bir görmüyordu. Biz de bunu anlayışla karşılıyorduk.

Annemin durumu hastanede aniden kötüye gitmeye başlamıştı. Kız kardeşim Betsy'ye haber vermişlerdi, o da işi bırakıp doğru hastaneye gitmişti. Kocası Andy kötü haberi almış Betsy'ye evden ulaşmayı denemiş, ama başarılı olamamış. Sonra da hastaneyi aramaya karar vermiş. Andy annemin odasının yedinci katta olduğunu biliyordu. Oda numarasını tam olarak hatırlamaya çalışmış ama hatırlayamamış. 7226?, 7626?, 7662? Hastaneyi telefonla arayıp, bağlamalarını istemeye karar vermiş. Marge Mueth'i istemiş ve soyadının harflerini, M-U-E-T-H şeklinde tek tek söylemiş.

Devamını oku: Yanlış Numara Mı?

Sınavı Geçmek

Mayıs 1947, saat sabahın beş buçuğuydu. Iowa Des Moines'in 20 mil doğusunda küçük bir kasabanın papaz evinin mutfağında tost yiyordum. Bütün gece bir ikilemden dolayı kabuslar görmüş ve dua etmiştim. Drake Üniversitesi'ne hala öğrenim harcım olarak 50 dolar borcum vardı. Bugün de son sene final sınavlarına girmem gerekiyordu. Öğrenci işleri, son sınıf öğrencilerinin finallere girebilmeleri için öğrenim harçlarını yatırmaları ön koşulunu koymuştu. Çek yazmaya nasıl cesaret ederim? Bunu ödeyecek parayı nereden bulacağım?

Birinci sınıftayken evlenmiştim. İkinci sınıfın sonuna doğru ilk çocuğumuz olmuştu. Şu anda iki oğlumuz var ve eşim geçtiğimiz yaz bir ameliyat geçirdi. Bu küçük kasabada öğrenci papazı olarak iş bulduk ve rahibin evinde yatma ve biraz para kazanma şansını yakaladık. Gelirimize destek olsun diye ben okuldan sonra ve cumartesileri Des MoinesRegister and Tribune'de (des Moines gazetesi) çalışmaya başladım. Şu anda mücadelenin sonuna yaklaştık, ama hala çözümsüzlükler yakamızı bırakmıyor.

Devamını oku: Sınavı Geçmek

Rüyalar Gerçek Oldu

Yukarıya kaldırdığı yumruğuyla gökyüzüne bakan henüz dokuz yaşını bile doldurmamış Matthew Ryan Emrich, "Bu senin için baba" diye bağırdı. Matthew küçük ligde oynadığı ilk maçta ilk vuruşunu yapmıştı, bu rüyalarını bile süsleyecek bir vuruştu.

Babası Mark her zaman profesyonel bir beyzbol oyuncusu olmak istemişti. Uğraşmış didinmişti, ama babası Chet tarafından beslenen ve desteklenen bu hayal gerçekleşmemişti.

Devamını oku: Rüyalar Gerçek Oldu