Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Sevginin Bedeli

Tommy büyükannesiyle birlikte yaşıyordu. Birbirlerine hem bağlılıkları, hem de sevgileri çok derindi. Ama Tommy’nin kötü bir alışkanlığı vardı: HIRSIZLIK. Büyükannesi onu çaldığı için defalarca cezalandırdı, ama o bu kötü alışkanlığını terk etmedi. Bir gün Tommy’nin büyükannesi şöyle dedi:

“Tommy, bu güne kadar seni hırsızlık yaptığın için cezalandırdım, ama hiç işe yaramadı. Seni çok seviyorum, o yüzden de durumun devam etmesine izin veremem. Bir daha eve sana ait olmayan bir şeyle geldiğin takdirde, şu gördüğün örgü şişini ateşte kıpkırmızı oluncaya kadar ısıtacağım ve onunla ellerini yakacağım. Belki o zaman ders alırsın.”

 

Tommy uzun sure hırsızlık yapmadı. Büyükannesi bir şey söylediyse onu yapardı, biliyordu. Ama bir gün, Tommy yeniden hırsızlığa başladı.Eve çaldığı şeylerle dolu paketlerle  geldi. Büyükannesi önce bu durumu görmezlikten gelmeye çalıştı. Ama bir şeyler yapması gerekiyordu.

“Tommy!”dedi,”Buraya gel ve ceplerini boşalt.

”Tommy’nin ceplerinden bir çakı, kalem, silgi, küçük bir bilye ve biraz para çıktı. Bunların hiçbiri Ona ait değildi.

“Bunları nereden aldın?”Cevap yoktu.

”Söyle bana Tommy, bunları nereden aldın ?” Cevap yoktu.

”Demek yine çalmaya başladın!” dedi büyükanne.

”Sana söylediğimi biliyorsun ve yine biliyorsun ki ben verdiğim sözü tutarım.”

Yaşlı kadın eğilip metal şişi ateşe soktu. Kırmızılaştığında, Tomm’yi yanına çağırdı ve: “Elini uzat oğlum!”dedi.

Tommy elini uzatırken tir tir titriyordu, ama yanlış olduğunu ve çekeceği cezayı hak ettiğini biliyordu. Büyükanne durdu ve şöyle dedi: “Evlat, hırsızlık yapmanın ne kadar ciddi bir hata olduğunu görmeni istiyorum. Bu cezayı sen hak ediyorsun, ama senin yerine bu cezayı kendime vereceğim.”

Böyle diyerek, Tommynin elini bırakıp kendi elini açtı. Kızgın şişi kendi eline batırdı. Sonra da yanık elini torununa göstererek : “Elime bak, Tommy!”dedi.”Gözlerini ondan ayırma. Hırsızlık yaparak beni böyle incittiğini ve yaraladığını anla.”

Daha sonraki yıllarda, Tommy bu öyküyü arkadaşlarına tekrar tekrar anlattı ve her defasında öyküsünü şöyle bitirdi:

“O günden sonra bir daha hiç hırsızlık yapmadım. Kötülüklerimle kendime olduğu kadar sevdiklerime de ne kadar büyük zarar verdiğimi görmüştüm ve buna dayanamazdım.”