Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Yengeçler ve İnsanlar

            Belli bir yengeç türü var ki, kolay kolay yakalanamaz. Her türlü yengeç tuzağından sıyrılacak kadar zeki ve hızlıdır. Ama sahip oldukları insani bir özellik yüzünden her gün bu yengeçten binlercesi avlanır.

            Yengeçleri yakalamak için kullanılan tuzak aslında çok basit: Üst tarafı açık tel bir kafes! İçinde yem yerleştirilen kafes suyun içine konuluyor. İlk yengeç gelip kafese giriyor ve yemi yemeye başlıyor. İkinci bir yengeç onu takip ediyor, sonra diğeri... Sonunda yem yenip bitiyor.

 

            Yem bittikten sonra yengeçlerin ağzı açık kafesten çıkıp gitmesini bekliyorsanız, yanılıyorsunuz. Aslında bunu kolaylıkla yapabilirler, ama yapmazlar. Bunun yerine kafeste kalırlar. Yem bittikten sonra bile başka yengeçler gelir ve onlara katılırlar. Hepsi birlikte hapis hayatı yaşamaya başlarlar.

Niye mi?

            Yengeçlerden bir tanesi kapanda daha fazla kalmaya gerek olmadığını düşünüp kapanı terk etmeye kalkarsa, diğer yengeçler hemen üzerine çullanıp onu durdururlar. O ne kadar çabalarsa çabalasın, onu her defasında kafesin kenarlarına gitmekten alıkoyarlar. Eğer inat ederse, tırmanması engellemek için kıskaçlarını kopartırlar. Eğer daha da inat ederse, onu öldürürlar.

            Yengeçler, çoğunluğu zoruyla kafesin içinde beraber kalırlar. Kafes sudan çıkartılır ve afiyetle yenmek üzere lokantalara götürülür.

            Bu tür yengeçlerle insanlar arasındaki en önemli fark, yengeçlerin suda, insanların ise karada yaşamasıdır. Ama yine de size, iki ayaklı kara yengeçlerine karşı uyanık olmanız için birkaç ipucu verelim:

            Yengeç-insanlar genellikle fiziksel güç kullanmazlar. Genelde güç kullanmalarına ihtiyaç bile kalmaz. Daha etkileyici metotları vardır onların: İmalı sözler, kuşkuya düşürmeler, alay etmeler, küçümsemeler, hor görmeler, dudak bükmeler, gurur kurmalar, utandırmalar, sataşmalar, takılmalar, yalanlar ve daha neler neler!

            Yengeç-insanlar tarafından incitilmek, yaralanmak ve yok edilmek istemiyorsanız, siz siz olun, onların düştüğü tuzaklara düşmeyin!