Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Girişimcilik Kariyerinizi Coşturabilir

Kariyer yapmak isteyenlerin en büyük yanılgılarından biri "tek bir alana" odaklanmak. Yani, daldan dala atlamak ne kadar dertse, tek bir dalda saplanıp kalmak da bir o kadar derttir.

Örneğin, pazarlama alanında kariyer yapanların çoğu son 10 yıldır tökezliyor. Sebebi, kariyerlerinde ilerlerken pazarlamayla internet teknolojilerini birleştirememeleri. Oysa dünyayı böylesine değiştiren bir iletişim aracını anlamakta geç kalmak, yeterince çevik davranmamakla ilişkilendirilebilir.

Devamını oku: Girişimcilik Kariyerinizi Coşturabilir

Sanal İlan Nedir?

Bu başlık çoğunuza pek yabancı gelmemiştir ne de olsa sanal bir dünyada yaşamaya başladık… "Sanal" sözcüğü geçtiğinde çoğunuzun aklına internet dünyası gelir. Bu yaklaşım kısmen doğru olsa da "sanal" kavramı sadece internet ile ilişkili değildir... Sanal sayı sanal eleman gibi kavramlar matematikte de "gerçek" olanla birlikte ancak onun yanında ve ondan ayrı bir uygulama alanı bulur. Buradan çıkarılan sonuç "sanal" olanın gerçek olmamasıdır. Buna karşın internet ortamında "sanal" olarak nitelenen bir çok şey aynı zamanda gerçektir. Öyleyse "sanal ilan" kavramı ile neyi kasdediyoruz ?… Böylesine sanal bir ortamda yazımızın bundan sonraki bölümlerini de "sanal soru"lara dayandırmakta bir sakınca görmedim !…

Devamını oku: Sanal İlan Nedir?

Başarı Taktikleri

KARIŞIKLIK, VERİMLİ ÇALIŞMANIN DÜŞMANIDIR!

Aklınızı ve Çalışma Ortamınızı Karışıklıklardan Kurtarın, Karışıklıklar Sizi Yavaşlatır.

Bu yazımızda verimliliğimizi etkileyen önemli konulardan birine karışıklığa değinmek istiyorum. Burada karışıklıktan kastettiğim sadece bulamadığınız bir kağıt ya da sürekli olarak karıştırdığınız çekmeceniz ya da bundan sonra ne yapacağınıza karar verirken yaşadığınız sıkıntı değildir. Yaşamınızdaki karışıklıklar; yapılacak çok işinizin olmasından, olmaması gereken yerlerde olan eşyalarınıza kadar, çeşitli biçimlerde oluşabilir. Bu esasında bir akıl karışıklığı durumudur.

Devamını oku: Başarı Taktikleri

İnsan Kaynakları Sözlüğü

A

Adanma: Çalışanın işine ve çalıştığı kuruma tutku derecesinde bağlanması; görevini büyük bir istekle yapması.
Analitik düşünme: Bir problemi çözmek için, bilgileri ayrıştırarak ve sorunu oluşturan öğeleri göz önüne alarak sonuca varmak için yürütülen sistematik düşünme tarzı.

Devamını oku: İnsan Kaynakları Sözlüğü

İş Görüşmesi Çeşitleri

Görüşme çeşitleri, İş görüşmesi farklı şekillerde uygulanabilir...
Herhangi bir iş görüşmesi farklı şekillerde uygulanabilir. Görüşmeciler farklı görüşme yöntemlerini uygulayarak söz konusu pozisyon için en uygun adayı belirlemeye çalışırlar. Görüşmenin çeşidine göre görüşmenin yapısı sorulacak sorular ve ölçülmek istenen nitelikler ve yetkinlikler farklılık gösterebilir.

Altı farklı görüşme çeşidinden bahsedebiliriz:
1- Birebir Görüşmeler
2- Panel Görüşmeler
3- Çalışma Arkadaşları Grubu
4- Sıralı Görüşmeler
5- Değerlendirme Merkezi
6- Telefon Görüşmeleri

Devamını oku: İş Görüşmesi Çeşitleri

Kariyer Nerde Başlar Nerde Biter

İkinci soruyla başlayalım: Kariyer nerede biter? Cevap: Emekli olunca. Bu cevabı verdikten sonra gözümün önüne, yüksek lisans yaparken tez çalışmalarımız hakkında görüşmek için bizi evine davet eden seksenli yaşlardaki hocamız geliverdi. Kim bilir kaçıncı emekliliğini yaşıyordu kendisi ve toplumun genel beklentisi artık köşesine çekilmesi olduğu halde o yıllardır mesleğini aşkla yapmaya devam ediyordu ve kariyerinde hep yeni sayfalar açıyordu. Akademik alanda çalışanlarda sanırım genelde durum böyle. Bir de neredeyse sahnedeyken yaşama veda eden tiyatrocular, sanatçılar var. Yazarlık kariyeri de insanın akıl sağlığını koruduğu sürece devam ettirdiği mesleklerden bir diğeri ve daha niceleri…

Emeklilere yönelik hazırladığımız “ikinci bahar” projesi ile, farklı kişilere emekli olduktan sonra yeni bir kariyere başlayabilmeleri için “kariyer koçluğu” yapmayı hedeflemiştik. Böylece gönüllerinde yatan aslanı geç de olsa keşfetmiş ve hayallerine doğru yol almış olacaklardı. Biz bu projeyi farklı nedenlerden gerçekleştiremedik fakat bu konuyla ilgili görüştüğüm emeklilerden birisinin şu sözleri hâlâ aklımda: “Emekli adam ne yapar ki? Ya emlakçı dükkanı açar ya da lotocu olur…” Bazıları emeklilik sonrası kariyerine böyle bakarken bazıları da içlerindeki girişimciyi emekli olduktan sonra hayata geçiriyor; çok tutan işler yapıyor. Bazıları kitaplar yazmaya, o zamana değin edindiği bilgi, tecrübeyi kendilerinden sonra gelenlere aktarmaya başlıyor. Bazıları ise daha sakin, huzurlu bahçe işleriyle torunlarla uğraşılan bir yeni yaşamı benimsiyor. Sonuçta bazılarının kariyeri emeklilikle birlikte bitiyor, bazılarınınki ise değişerek ya da farklılaşıp gelişerek devam ediyor.

Şimdi gelelim birinci soruya: Kariyer nerede başlar? Bu sorunun da ilk akla gelen cevabı okuldan (bitirdiğimiz en son okul) mezun olduğumuz günden itibaren şeklindedir herhalde. Ama şu andaki deneyimimle, gözlemlediklerimle söyleyebilirim ki kariyerimizi asıl belirleyen okuldan mezun olduktan sonra yapacaklarımız ve gösterdiğimiz gayret değil daha mezun olmadan önce yaptıklarımızdır. Bunu da belirleyen düşünce sistemimiz, bakış açımız, kendimizi ve yeteneklerimizi tanıma becerimiz, aldığımız destekler, kurduğumuz bağlantılar, okul arkadaşlarımızla sürdürdüğümüz ilişkiler, hocalarımızla kurduğumuz iletişimin kalitesi ve hatta ailemizle ilişki kurma tarzımız. Kişinin kendini iyi tanımasını şöyle açabiliriz; hayattan beklentilerinin farkında olması, yeteneklerinin-ilgi alanlarının-isteklerinin-güçlü yanlarının ne olduğunu bilmesi, kendine ve hayata olumlu bakabilmesi, enerjisini doğru yerlere aktarabilmesi, geleceğinden ve hayata atılmaktan korkmaması, kendisini sınırlayıcı düşüncelere sahip olmaması, sabır ve özgüvene sahip olması, bittiğini düşündüğü yerden tekrar başlayabilme gücünü kendinde bulabilmesi…

Tüm bu önemli unsurların yanı sıra mutlu ve başarılı bir kariyerin püf noktası çocukluğumuzda gizli. Hepimizin doğal olarak eğilimli ve yetenekli olduğu alanlar var. Ve biz daha çok küçük yaşlardan itibaren bu alanlarla ilgili ‘açık’lar veriyoruz. Dikkatli ebeveynler bunların farkına varıp bu alanları besleyebiliyorlar. “Fazıl Say’ın annesi olmak” kitabında yazarımız yeteneğin keşfini ve nasıl desteklenebileceğini çok detaylı bir şekilde anlatıyor. İşte bu küçükken tüyosunu verdiğimiz alanlarla ilgili işlerde, yetişkin olduktan sonra çalışma şansını yakalarsak daha mutlu ve başarılı kişiler oluyoruz. Bu söylediğimi test etmek istiyorsanız hemen kendinize dönüp bir bakın, çocukken en keyif aldığınız uğraşlar nelerdi ve şu an yaptığınız iş alanında bunları ne ölçüde kullanıyorsunuz? Mesleğiniz ne kadar sizi yansıtıyor? Ne kadar mutlu ve huzurlu gidiyorsunuz her gün işinize? Eğer çocukluk döneminde söylediğiniz, ilginizin olduğu bir mesleği (aynısını olmasa bile ilişkili olanı) seçebilmişseniz yukarıdaki sorularıma olumlu cevaplar veriyorsunuz demektir. Eğer mesleğinizin sizi yansıtmadığını ve mutsuz ettiğini düşünüyorsanız da hemen küçük bir tavsiye; çocukluğunuzdan kalma bir ilgi alanınıza yönelik en azından bir hobi seçin kendinize. Hayatınıza ne kadar büyük bir değer kattığını şaşırarak göreceksiniz.

Seçtiğimiz meslek, yaptığımız iş bizimle ilgili bir imaj oluşturuyor ve yaşam tarzımızı belirliyor. Herhangi bir mesleğin erbabı olduğumuzda artık öyle yaşamaya, bakmaya, düşünmeye, davranmaya, hassasiyetler geliştirmeye başlıyoruz. Eğer kendimizi yansıtan bir meslek seçebildiysek hayattan daha çok tatmin sağlama ve mutlu olma şansımız da artıyor, yaratıcılığımızı daha çok kullanıp işimizde en iyiler arasına girme oranımız da.

O halde cevaplarımızı değiştirelim: Aslında kariyerlerimiz çocukluktan başlıyor ve akıl ve vücut sağlığımızı koruduğumuz sürece de devam ediyor

Mülakatta Yapılması Gerekenler

İş ararken ağzı en çok laf yapan ve en deneyimli adaylar bile mülakat öncesi hazırlık yaparlar. Neden dersiniz? Çünkü mülakatta başarılı olmak yetenek gerektirir ve bu yetenek geliştirilebilir. Ayrıca adayların mükemmel bir ilk izlenim yaratmak için ikinci birer şansları yoktur. Öyleyse mülakat performansınızı artırmak için bu ipuçlarına bir göz atın.Vücut dilinizi konuşturun

Bütün mesele kendinize güvendiğinizi göstermede; dik durun konuştuğunuz kişinin gözlerinin içine bakın ve el sıkışırken çekingen durmayın. Yarattığınız ilk izlenim mülakata müthiş bir başlangıç ya da hızlı bir son olabilir.

Devamını oku: Mülakatta Yapılması Gerekenler

Değerli İnsan

Başarılı bir insan olmaya çalışmayın, değerli bir insan olmaya çalışın; başarılı bir insan, hayattan verdiğinden fazlasını alır, değerli bir insan ise hayattan aldığından fazlasını verir.

Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama Olamayacağız. Hepimiz heba oluyoruz. Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız yok; Ne büyük savaş ne de büyük bir buhran yaşadık. Bizim savaşımız ruhani savaş. Ve bunalımımız kendi hayatlarımız.

Dengeli İnsan Olmayı Gözünüzde Büyütmeyin

Eğer gerçekten ister, azmeder, irade gösterir ve uygularsanız çok büyük bir değişim yapabilirsiniz.

Yalnızca gerçekten isteyen, irade ve kararlılık gösteren ve pes etmeyenler bu ruh haline ulaşacaklardır.

Devamını oku: Dengeli İnsan Olmayı Gözünüzde Büyütmeyin

Amaçlarınıza Ulaşmak İçin Tek İhtiyacınız Doğru Strateji

Kendinize bir amaç belirleyin ve gerçekleşmesini sağlayın – bu defa işe yarayacak!Hedef; Amacınız her ne olursa olsun, gerçekleşmesi için doğru bir stratejiye ihtiyacınız vardır. Ne yapmak istediğinize karar verin, gerçekçi olun, başlamak için en doğru anı seçin ve bir plan yapın. Planınızın iyi bir plan olması için aşağıdaki kılavuz noktaları takip etmeniz akıllıca olacaktır.

Kendinizi adayın

Amaçlarınıza ulaşmak için öncelikle onları belirlemeniz ve bu amaçların çok net bir şekilde zihninizde canlanması gerekir. Aynı zamanda bu amaçların gerçekleşmesine tüm kalbinizle inanmanız ve kendinizi adamanız da gerekiyor.

Devamını oku: Amaçlarınıza Ulaşmak İçin Tek İhtiyacınız Doğru Strateji