Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

Yeni Yıl Yeni Başlangıç

Birçok kişi, yeni yıl için aldıkları kararı yılın başlamasının hemenardından bırakmaktadır. Bunun sebepleri arasında alınan kararıngerçekçi olmamasının yanısıra birini bile yerine getiremeyecekkadar çok sayıda karar alınması yer almaktadır!

Aldığınız kararları 2011 yılında hedeflere dönüştürün. Elde edilebilirolduklarından ve kolayca vazgeçmenize neden olacak kadar uzakbir yapıda olmadıklarından emin olun. Bir hedefe ulaşmak içinyoğun çalışmak ve konsantre olmak gerekir, böylece zamanınızıboşa harcamaz veya çok fazla hedef belirleyerek düşüncelerinizibirden çok alana bölmek zorunda kalmazsınız.

 

Kişisel ve mesleki hedeflerinizi ayrı tutun. Mesela kilo kontrolü,daha iyi beslenme alışkanlığı edinme veya haftalık egzersiz rutininizi arttırma gibi şahsınıza özel bir misyonunuz olabilir ama bunlar sizi iş hedeflerinizden alıkoymamalıdır. 

Hedefiniz ister kişisel yaşantınızda isterseniz de mesleki yaşantınızdaolsun, bu hedeflere uymanızı sağlayacak yedi adım bulunmaktadır: 

1. Planlama – Çok aşikâr görünebilir ancak elde etmek istediğinizşey ve bunu nasıl elde edebileceğiniz konusunda net birplanınızın olması önemlidir. 2010’a bakın ve nelerin iyi gittiğini venelerin iyi gitmediğini görün. Eğer gerekirse düşüncelerinizi birmentorla veya görüşlerinize değer veren bir başkasıyla paylaşın. 

2. Kaydetme - Hedeflerinizi ve bu hedeflere ilişkin düşüncelerinizibir kenara yazdığınızdan emin olun, böylece hedefleriniz dahanet bir hal alırken önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylardabu hedeflerinize geri dönebilirsiniz. 

3. Açık bir görüşe sahip olma - Kış mevsiminden yaza geçerkenevinizi nasıl temizliyorsanız aynı şeyler yeni hedefler için degeçerlidir. Kendinize yeni bir hedef belirlediğinizde veya var olanbir hedefinizi daha üst bir düzeye taşırken, herşeye taptaze birbakış açısıyla başlamak ve daha önceki başarısız girişimlerinizinsizi yolunuzdan alıkoymasını engellemek en iyisidir. 

4. Bölümlere ayırma - Çiğneyebileceğinizden fazlasını ısırmayın!Hedefinizi ulaşılabilir adımlar halinde düzenleyin. Böylecehedefinizin gözünüze ne kadar gerçekçi görüneceğinigöreceksiniz. 

5. Israr etme - Herşey bir günde gerçekleşmez. Yolunuzda herzaman inişler ve çıkışlar olacaktır. Kullandığınız yaklaşımlardanbiri size uymuyorsa önce neden uymadığını bulmaya çalışın.Aynı veya benzer durumları deneyimlemiş kişilerle konuşun veyaşadıklarından ders alın. Yardım istemekten çekinmeyin. 

6. Başarılarınızı ödüllendirme - Herhangi bir hedefin eldeedilmesi, tebriği de hak ettirir. O hedefe erişmek için ne kadarçok çaba sarf ettiğinizi bir tek siz biliyor olabilirsiniz ancakbaşarınızı başkalarıyla da paylaşın – kutlama için güzel bir fırsatolacaktır! 

7. Sıfırlama - İçinde bulunduğunuz mevcut durum değişirkenhedefleri de buna göre düzenlemek önemlidir. Birşeyleri eldeettikten sonra o noktada çok fazla beklemeyin. Daha yukarıyatırmanmaya devam etmek için kendinizi sürekli zorlamalısınız,mevcut durum sizi asla tatmin etmemeli. 

2011 yılının hedefleri hakkında henüz düşünmeye başlamamışsanızönümüzdeki yılda neleri elde etmek istediğinize ve neleri başarmanızgerektiğine yoğunlaşmak için kendinize biraz zaman ayırın.Araştırmalarınızı yapın, etrafınızdakilerin görüşlerini alın ve kendinizizorlamayı unutmayın. Hedefler zorlu olabilir ancak asla imkânsızdeğildir.

İlham kaynağı olun!